
Прочетен: 7226 Коментари: 14 Гласове:
Последна промяна: 17.01.2009 10:30
16 януари 2009
В неделя се срещнах на чаша кафе с Дан Билефски. Ако не се сещате, това е онзи журналист от „Ню Йорк Таймс”, който на следващия ден публикува едновременно в своя вестник и в „Интернешънъл Хералд Трибюн” статия за това как изглежда България без газ, озаглавена „Без газ, българите изстиват към стария си съюзник”. (http://www.nytimes.com/2009/01/12/world/europe/12bulgaria.html?_r=1&ref=europe)
Билефски е опитен журналист (канадец по народност) и отговаря за Централна и Източна Европа от офиса си в Прага. Призна ми, че е за първи път у нас; досега притегателна точка на неговите интереси и статии са били Косово, Сърбия и Босна. Не беше имал време да се подготви и да попрочете повечко за нашата уникална страна. С други думи, беше съвсем девствен на тема България.
Срещнахме се в края на неговата обиколка из София, която включваше: премръзналите маймуни в зоопарка, родилките в „Майчин дом”, гушнали новородените, за да ги спасяват от студа, самотната пенсионерка, която и без газова криза си е изключила радиаторите и грее старите си кости на печката в кухнята, „Кремиковци” с неговите неволи, допълнени сега и от спирането на газа, а накрая се качил на трамвай (неотоплен по заповед на кмета), но бързо слязъл, преди да му измръзнат пръстите, с които си вади хляба.
Винаги е особено интересно да чуеш въпросите на някой, който тъкмо се е опитал да разбере за какво става дума, няма предварително готово мнение по темата, не се е увъртял в сложните зигзази на мисленето на местните познавачи на проблема. Такъв свеж образ обикновено пита за онези неща, по които тук се водят дебати от години и всеки има дълбоко и детайлно становище. Гледа учудено, когато чуе факти, очевидни за всички нас, дотолкова, че вече сме забравили да ги включваме в аргументацията си, когато спорим или обясняваме нещо.
Тези „наивни” въпроси, когато трябва да им даваш отговор, за да очертаеш картината на това, за което те питат, те връщат по един особен начин към корените на проблемите и сам се учудваш колко много неща си забравил или приемаш просто така.
Дан Билефски например пита: „Проруски ли е настроен вашият премиер? Какво го свързва с Русия?” Тъкмо да започнеш да му обясняваш, че Станишев се мъчи да балансира между Европа и Русия, поради сложното геополитическо положение на България, и изведнъж се сещаш за онзи очевиден отговор, който сме приели за даденост: „Майка му е рускиня, баща му е бивш секретар на ЦК на БКП от времето на „вечната дружба”, а той самият е получил българско гражданство едва през 1996 година. Дотогава е бил „гражданин Советского Союза”.
После Дан Билефски пита: „Обичате ли руснаците?” Защото говорил с по-възрастни хора, те, въпреки спрения газ, му обяснявали нещо за „братушките”, докато младите псували Путин и „Газпром” без всякакво притеснение. Тъкмо започнеш да му говориш за кирилицата, православието, двойните освободители... и сам се замисляш за различните отговори на младите и старите. Тогава в главата ти идва простият отговор, че всички ние, над 35 годишна възраст, сме с дълбочинно промити мозъци от професионалната пропагандна машина на реалния социализъм и знаем, дори и като ни бутнат на сън, че „Русия и България са верни две сестри!”, че „Дружбата ни е от векове за векове!”, че „съветският челен опит” ни помага да развиваме науката и практиката, а, разбира се, най-великият човек е Ленин! Дори и когато ти спрат газа при минус петнайсет градуса, ако си откърмен с тези лозунги, все ти се иска да вярваш, някъде там, дълбоко под мозъчната кора, че братушките всъщност ни обичат. А младите, те не са имали „щастието” да учат „Над седой равнине моря, ветер тучи собирает...”, не са гледали „Четиридесет и първият”, не са чели”Как се каляваше стоманата” и затова нямат никакви сентименти. Мамка им на руснаците, дето ни спряха топлото насред най-лютата зима!
Дан Билефски не може да разбере какво е имал предвид президентът Пръванов, когато преди година заяви, че с подписването на договорите за Белене, Бургас-Александрополис, „Южен поток” и новия договор за доставка и трансфер на газ, всичките с „Газпром”, сме „ударили голям шлем”. Голям шлем спроед Билефски е синоним на голяма победа, а той, канадецът, не може да разбере, как обвързването на енергийната съдба на България изцяло дори не с една държава, а с една фирма, може да бъде празнувано като голяма победа. Голяма победа е, господин Билефски, ако голямата ти цел е именно такова обвързване и успееш да го постигнеш за мандат и половина на „Дондуков” 2.
Дан Билефски ходил през късната есен в Брюксел и там бил свидетел на спирането на европейските пари за България, както и на непрекъснато нарастващото недоверие у европейските комисари и чиновници към възможностите на българското правителство да се справи с корупцията и некадърността в управляващите органи по оперативните програми. Затова задава наивния въпрос: „В тази световна икономическа криза, вашето правителство не иска ли да усвоява европейските фондове, толкова ли е трудно да се уволнят корумпираните и да се назначат честни и кадърни хора да управляват парите?” Като му отговориш, че не само им е трудно, но им е практически невъзможно да уволнят себе си, той пита: „Защо?”.
Отговорът на този въпрос, драги ми Дан Билефски, изисква да останеш доста повече от двадесет и четири часа в България. Тогава сам ще разбереш.
Въпроси с кратки отговори
ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ В СВЕТЛИНАТА НА ОТБСВ...
17.01.2009 11:08
17.01.2009 11:22
17.01.2009 15:45
17.01.2009 16:27
17.01.2009 17:22
17.01.2009 17:39
17.01.2009 18:18
За всеки случай,ако има 4 сезона ,ще е добре да имаме и няколко наши газонаходища,петролни кладенци и два-три АЕЦ.
Ан
18.01.2009 05:24
18.01.2009 20:39
18.01.2009 22:36
20.01.2009 00:58

2. Българска мрежа за външна политика
3. Васил Гарнизов
4. Георги Ангелов и Светла Костадинова
5. Даниела Горчева
6. Димитър Аврамов
7. Eвгений Тодоров
8. Здравко Цанков - Германия
9. Иван Бедров
10. Изкуството на преговорите
11. Илиян Василев
12. Кака Сийка
13. Калин Манолов
14. Институт КАТО
15. Красита
16. Мартин Димитров
17. Нели Огнянова
18. Мегафон - Капитал
19. Ники Младенов
20. Sulla
21. Юлиан Попов
22. Юлиана Николова
23. topblog