
Прочетен: 7893 Коментари: 8 Гласове:
Последна промяна: 28.08.2008 15:38

Необикновената Мис Италия и обикновеният европеец Франк на море у нас
Александър Божков
Пристигнала онзи ден в България някоя си Антонела Кафри, „Мис Италия Свят”. Щяла да открива луксозен магазин във Варна. На въпроса дали и харесва България, тя отговорила: „В момента, в който слязох от самолета, България ми напомни за Сицилия.”
Красавицата е кацнала на Варненското летище, отведена е била по магистралата от летището до центъра на морската столица, настанена е била в някой луксозен хотел. Толкова е видяла от България, но веднага и е заприличала на Сицилия.
Защо така?
Нека да се опитаме да погледнем България не през очите на Мис Италия, а на един редови европейски турист, който е избрал да дойде в нашата страна. Да приемем, че европейският турист носи неутралното европейско име Франк, пътува със собствен автомобил и влиза в България през Калотина с крайна дестинация черноморския бряг.
Пътува си Франк спокойно по магистралата от Европа към България, но ... след Ниш го очаква изненада. Магистралата неочаквано и безвъзвратно свършва. Франк дори не подозира символиката на преминаването върху тясното шосе през Пирот към българската граница. Той още не знае, че вече не е в Европа, тази Европа, с която е свикнал, тази Европа, в която се чувства комфортно и сигурно.
Нека да проследим пътешествието на Франк в България не хронологически, а тематично.
За пътищата в България
няма да отварям дума. Това е любима тема за предъвкване от всички, напоследък равностойна на футбола и политиката. (Интересно е, впрочем, че качеството на българските пътища е подобно на качеството на българския футбол и на българската политика.) От гледна точка на нашият европейски приятел Франк, обаче, темата за пътищата в България има и друго измерение. Освен че са бавни, претоварени и опасни, за Франк те са истинска загадка. Указателните табели са на кирилица, а многобройните отбивки и временните маркировки към тях са абсолютно неразгадаеми.
Ако Франк и семейството му решат да похапнат по пътя за морето, единствените възможности на прилично ниво са общо трите ресторанта „Хепи” (два по южния път и един по северния) или някой сандвич в бензиностанциите на ОМВ или „Шел”. Останалото са бараки със съмнителна хигиена и още по-съмнителна храна.
Ако колата на Франк се повреди по пътя, той няма да открие нито колонки за викане на пътна помощ, още по-малко ще намери единен национален телефон, на който да съобщи за проблема си.
Пристигнал е най-накрая Франк на морския бряг. От Дуранкулак до Синеморец го очакват многобройни курортни градчета, села и комплекси.
Преди беше ясно – на Слънчев Бряг, Златни пясъци и Албена имаше хотели за чужденци, навсякъде другаде – квартири, къмпинги и ведомствени почивни станции. Сега навсякъде построиха (и продължават да строят) хотели и блокове с апартаменти. И толкова.
Франк има възможност да избира
една и съща хотелска стая със стандартни мебели, един и същ басейн отпред и една и съща закуска тип „Балкантурист” от новия хотел OTDIH в Каварна до новия хотел REGINA MARE в Царево. Разликата е само, че някъде хотелите и басейните са по-нагъсто, а другаде все още са малко по-нарядко. Плажовете са еднотипно непочистени, но затова пък нацвъкани с чадъри и шезлонги на непосилни цени от концесионерите. Ресторантските менюта също са унифицирани, предлагат шопска, селска или овчарска салата, таратор, чушка бюрек, панирани пилешки хапки, пържен сафрид и скара.
Сергиите, независимо дали са на дамбата в Балчик и на центъра на Слънчев бряг, дават една и съща възможност на Франк да занесе в къщи китайски сувенири от България или снимка на самия Франк и Франковица в ретро костюми от епохата на Луи Каторз.
Така че за Франк всъщност няма никакво значение накъде ще се отправи след като стигне до Варна – на север или на юг. Очакват го тесни пътища, стая за двама, басейн и чушка бюрек, мръсен плаж и скъп чадър.
Всъщност, очаква го и една повсеместна и приятна изненада –
евтин алкохол с денонощен достъп.
Така че, ако не друго, Франк може да припознае България като своя рай на денонощното евтино пиянство. И това е нещо!
На другата крайност са безбройните проекти за голф игрища. Само в седемнадестте километра ивица между Балчик и Каварна те са три. Не знам колко са на юг, но сигурно са няколко десетки. Истината започна да прозира напоследък. Инвеститорите в тези „голф” проекти бързат да завършат жилищата около тях, да ги продадат по-скъпо заради бъдещото игрално поле, а след това
никой не знае кога ще има действащ голф клуб.
Защото, за да се поддържа такова сложно съоръжение, е необходим голям брой специално подготвени хора, много и скъпа специализирана техника, както и съответното ниво на обслужване в прилежащите хотелски и ресторантски комплекси. Не съм чувал някой да се е захванал да създава качествена „голф-инфраструктура” на национално ниво, за да повярвам, че примерно и трите голф игрища между Каварна и Балчик ще предлагат скоро голф услуги на поне средно европейско ниво. Затова нашият Франк, ако е дошъл с инвестиционна цел, има възможност да си купи красива къща или апартамент в строеж край недовършено голф игрище и да наблюдава буренясалото поле наоколо цяло лято.
Това е туристическата дестинация България днес. Двадесет години след падането на Берлинската стена и десет години след голямата приватизация на туризма в България, единственото което ни стигна акъла да направим, беше да превърнем Черноморието си в
един безкраен постсоциалистически Слънчев бряг
от Калиакра до Резово.
Защо стана така? Спомнете си какво каза Мис Италия за приликата със Сицилия. Там някъде е скрит отговорът. При отсъствието на каквато и да е държавна политика в областта на туризма, при липсата на визия какви ниши в тази световна индустрия можем да заемем, какво да развиваме и какво в никакъв случай да не допускаме, инициативата беше оставена в ръцете на българските мафиоти и „бизнесмени”, които навремето са завиждали на германците, отседнали в „Кубан” и на съветските другари, почиващи в „Интернационал”. Щом им се даде възможност да превземат морето (а също така и планината напоследък), те
реализираха селяндурско-мафиотските си мечти
и построиха навсякъде безброй кубани и интернационали. Това знаят, това си искат, това е таванът на мечтите и границата на хоризонта им. Хотел с басейн, пържен сафрид, голям черен джип и непременно джет, напоследък и яхта.
Това са хората, които оформят профила на България като туристическа дестинация. Други няма. Държавата се е отказала от правата и задълженията си в тази толкова важна и стратегическа за бъдещето сфера. По-лошо, държавната и общинските администрации и ръководещите ги политици са съучастници, добре заплетени и добре заплатени, във всичките простотии и безобразия, които сътвори мафията в българския туризъм.
Прочетох наскоро официални данни, че англичаните се оттегляли от пазара на имоти по българските курорти. Но пък в замяна на това значително се увеличили купувачите от Русия. Довиждане Франк, здравствуй Серьожа!
Търкулило се гърнето, намерило си похлупака!
Икономика за душата - 9ти брой - вестник...
Икономика за душата - 11ти брой - вестни...
28.08.2008 11:00
Иначе хубаво момичето, ама...
28.08.2008 17:05
29.08.2008 08:29
29.08.2008 17:44
Имате лек изказ, пишете увлекателно.
17.02.2009 12:38

2. Българска мрежа за външна политика
3. Васил Гарнизов
4. Георги Ангелов и Светла Костадинова
5. Даниела Горчева
6. Димитър Аврамов
7. Eвгений Тодоров
8. Здравко Цанков - Германия
9. Иван Бедров
10. Изкуството на преговорите
11. Илиян Василев
12. Кака Сийка
13. Калин Манолов
14. Институт КАТО
15. Красита
16. Мартин Димитров
17. Нели Огнянова
18. Мегафон - Капитал
19. Ники Младенов
20. Sulla
21. Юлиан Попов
22. Юлиана Николова
23. topblog