16 март 2009
След подписването на споразумението между Мартин Димитров и Иван Костов, а още повече след срещата в Каденабия, изстрадалият български десен избирател е малко повече оптимист и започва да проявява по-фокусиран интерес към летните избори.
Изстрадалият десен избирател отдавна вече не е демократът/антикомунист/наивник от 90те години, нито пък, след четиригодишното управление на тройната коалиция, определя личните си политически пристрастия по оста „Обичам/не обичам Иван Костов!” . Десният избирател от 2009 година е петимен да види дясна, нормална, човешка, почтена алтернатива на това, което представлява днес управлението на държавата, в която той упорства да продължава да живее.
За да отиде до урните през 2009 година и да даде гласа си и доверието си на събралите се отново сини политици, този избирател има нужда да получи недвусмислен и адекватен отговор преди всичко на въпроса:
Защо се събират СДС и ДСБ?
Подписаното споразумение, така както стана известно в края на миналата седмица, може да поведе размишленията на избирателя в посока, която не е особено оптимистична. Фиксирането на съотношения в бъдещите депутатски листи, гарантирането на избираеми места на квотен принцип за някакви деятели на двете партии, чиито имена или не знаем, или, ако знаем, не ги харесваме особено много заради минали случки или днешно неодобрение, всичко това дава достатъчно храна на противници и недоброжелатели да подкопаят основите на крехкото сдобряване чрез интриги и компромати.
От друга страна, годината е 2009, а не 1990, следователно е нормално политическите споразумения между партньорите да бъдат ясни и подробни, технически и процедурно добре разписани. Това може да се приеме просто като белег на израстването и цивилизоването на политическите отношения в десницата, но само ако бързо се направи следващата крачка, която да даде обяснение за събирането на СДС и ДСБ, различно от първосигналната трактовка за сделка и брак по сметка.
В много кратки срокове новото дясно обединение трябва да покаже на потенциалните си избиратели, че събирането на двете партии е всъщност
завръщане в общата къща,
в общия дом, където ще се съберат едни доскоро разделени хора, за да работят заедно, да формират общи политически и управленски послания, да изработят общата алтернатива на сегашната провалена политика на управлението на България.
Преди 12 години, когато ОДС трябваше да изрине Авгиевите обори, които правителствата на Беров и особено на Виденов, оставиха след себе си, огромното мнозинство от избиратели дадоха доверието си на тогавашната коалиция между СДС и Народен съюз съвсем бланкетно и безалтернативно, защото на политическия терен тогава нямаше друг сериозен кандидат за властта. Това беше изключително удобна ситуация за нас, тогавашните новоизбрани министри и депутати. Не бяхме истински готови за управлението, не познавахме отвътре дълбочината на катастрофата, не бяхме си дори поставили конкретни репери и цели, които да преследваме веднага, щом получим в ръцете си лостовете на властта. Напипвахме ги постепенно, разписвахме програмата си и намирахме верните решения на ход, по време на почти целия мандат.
Днес обединението между СДС и ДСБ няма да получи такъв удобен времеви буфер. Не само защото един друг голям играч – ГЕРБ – присъства на политическата сцена със всичките си апетити да управлява, но най-вече за това, че от подписалите споразумението Мартин Димитров и Иван Костов избирателите очакват да са достатъчно подготвени, за да представят в най-кратки срокове
адекватна, радикална и подробно аргументирана управленска програма
за промяна на статуквото в България, при това програма „оборудвана” с конкретните лица и екипи, които да имат интелигентност, компетентност и, най-вече, политическа воля да я изпълняват.
Иницирането от страна на десницата на широк публичен дебат за бъдещото управление на България, в който дебат убедително да участват политическите и експертните лица, посочени от двете партии, по естествен и логичен път ще „напълни” листите на коалицията преди регистрацията за изборите и ще обезмисли всякакви подозрения за наместването на един или друг политик в тях заради стари заслуги или заради някакви тайни сделки.
Изстрадалият десен избирател и очаква, и заслужава това усилие.
Доставчици + торенти = брак по сметка в ...
Нанси Макълдауни според WikiLeaks: \"Син...
15.03.2009 13:52
15.03.2009 23:47
16.03.2009 14:55
нека първо сдс да си смени името с ново`навремето то бе създадено от държавна сигурност`.
и с новото си име и дсб,герб и всичко дясно -да излезе с антикризисна програма да омае людете от 18години до .....
управниците от бсп и доган, казаха точно и ясно -не сте в състояние да дадете по - добра програма....васил златаров бдф
19.03.2009 10:20
23.03.2009 22:59
Г-н Божков, откакто не сте в управлението сте ми много по-симпатичен. :))

2. Българска мрежа за външна политика
3. Васил Гарнизов
4. Георги Ангелов и Светла Костадинова
5. Даниела Горчева
6. Димитър Аврамов
7. Eвгений Тодоров
8. Здравко Цанков - Германия
9. Иван Бедров
10. Изкуството на преговорите
11. Илиян Василев
12. Кака Сийка
13. Калин Манолов
14. Институт КАТО
15. Красита
16. Мартин Димитров
17. Нели Огнянова
18. Мегафон - Капитал
19. Ники Младенов
20. Sulla
21. Юлиан Попов
22. Юлиана Николова
23. topblog