Признавам си, че не играя голф. По тази причина сигурно съм доста скептично настроен към повторно родилата се в главата на министъра Асен Гагаузов държавата да се захване специално и извънредно с разработването на 30 (!?) нови игрища за голф из цялата страна, но особено концентрирано около най-престижните морски и планински курорти. Там, където земята през последните години поскъпна необуздано и стигна до космически висоти, след което цяла сюрия местни и чужди фирми започнаха да рекламират изграждането на скъпи и прескъпи луксозни комплекси за баровци; някои дори започнаха наистина да строят, а днес, покрай световната икономическа криза, им се спихнаха надутите балони и се чудят как да избягат от фалита.
На тези „предприемачи в премеждие” е тръгнал да протяга ръка министърът Гагаузов точно сега. Ще им даде държавни пари чрез дялово участие на държавата (миноритарно, разбира се) в техните дружества, ще им предостави безплатно терени да не се загробват още с купуване на частни такива, ще им прокара бързо одобренията на ОВОС през Министерството на околната среда, изобщо, ще се погрижи някои хора да спечелят много пари (или поне да си минимизират загубите от безумното строителство досега).
Какво е това?
В някои страни държавата се прави на многознаеща и определя приоритетни отрасли в икономиката. Много се спори сред политиците и икономистите дали това е правилно и кой може в кабинета на едно министерство да каже защо държавата трябва да подпомага примерно металургията, а не хранително-вкусовата промишленост. В конкретни страни подкрепата на туризма като особено важен за растежа на брутния вътрешен продукт и доходите на гражданите отрасъл е изведена като свръхважна. Справка – Гърция, Испания, Тайланд, някои Караибски държави, списъкът е дълъг.
Не съм чувал, обаче, да има държава, която със специален акт на правителството да превърне в свой приоритет (единствен, ако не смятаме налудничаво повтаряната идея за „България – енергиен център на Балканите”) построяването на 30 броя игрища за голф, при това на точно определени от министъра на регионалното развитие и благоустройството местоположения.
В главите на министъра и на хората от екипа, направили съответното предложение, липсват отговори на въпросите кога например до тези 30 голф-игрища ще може да се достигне по съвременни скоростни пътища. Или кога до тези суперпривлекателни места за отдих на богатите ще бъдат построени летища, за да кацат чстните им самолети. Министърът изобщо не се занимава с въпроса с какво и къде ще се хранят претенциозните гости между две дупки, къде са модерните екологични земеделски стопанства, които ще им доставят пресни салатки без нитрати и току що заклани малки теленца, отгледани в щастлива ферма, откъде ще изникне изведнъж висококвалифицираният и говорещ поне по два-три чужди езика персонал на самите голф-игрища, на хотелите, ресторантите, спа-центровете, казината. В идеите на Гагаузов не се предвижда някакво модерно медицинско обслужване на световно ниво на получил ортикария, инфаркт или изкълчен глезен разглезен голфист.
Ако зад тъпата идея държавата да се ангажира с построяването на 30 игрища за голф се е скрила дълбоко голямата стратегия България да се превърне във висококласна европейска туристическа дестинация, нека да извадим тази стратегия най-отгоре, да видим какво е нужно да се промени в нашата мила родина, колко инвестиции да се направят в инфраструктура и от кого, колко инвестиции да се вложат в подготовка на хора и за колко време, да подредим атракциите на България по важност и привлекателност, да разпишем всичко това, да съберем достатъчно компактна група от политици, експерти, бизнесмени, местни лидери, чужди инвеститори и, с Бога напред, да превърнем страната си в туристически рай.
Другото са глупости.
Признавам си, че не произвеждам биотехнологични продукти и нищо не разбирам от тях. Признавам си, че ползувам компютъра основно като пишеща машина и не успявам да овладея модерните дигитални технологии. Нещо поназнайвам за колата си и мога да я карам, но не съм автомобилен специалист. И от голфа нищо не разбирам, но все ми се струва, че ако българското правителство си постави за цел вместо да построи тридесет игрища за голф, да подпомогне научно-развойната и производствена дейност в микробиологията и започнем да правим високотехнологични препарати на световно ниво, някак си повече ще започна да го уважавам.
Също така ще подкрепя с двете си ръце ако България стане производител на суперсъвременни компютри и, най-голямата ми мечта, да отворим у нас един завод за производство на автомобили на някоя от световните марки. Скоро бях в Словакия. Питах ги как се развива икономиката им. Много добре, разбира се. Току що, от 1 януари, влязоха в Еврозоната и доходите им са около 70 на сто от средните за Европейския съюз. А цялата им промишленост е изградена от 120 големи чужди фирми, които произвеждат продукти със световно качество, а хилядите малки и средни предприятия обслужват тези котви на модерната индустрия, разположили се на словашка земя.
За колите ставаше дума. Там произвеждат три марки – Фолксваген Туарег, малките модели на Кия и баничарките на Пежо.
А ние – голф. Но не Фолксваген.
ВАС отмени спирането на голф-проекта на ...
Тайгър Уудс спечели $89 милиона от награ...
30.01.2009 18:23
30.01.2009 18:27
Поредната глупост измислена от наши министри.
31.01.2009 09:47
03.02.2009 00:49

2. Българска мрежа за външна политика
3. Васил Гарнизов
4. Георги Ангелов и Светла Костадинова
5. Даниела Горчева
6. Димитър Аврамов
7. Eвгений Тодоров
8. Здравко Цанков - Германия
9. Иван Бедров
10. Изкуството на преговорите
11. Илиян Василев
12. Кака Сийка
13. Калин Манолов
14. Институт КАТО
15. Красита
16. Мартин Димитров
17. Нели Огнянова
18. Мегафон - Капитал
19. Ники Младенов
20. Sulla
21. Юлиан Попов
22. Юлиана Николова
23. topblog